Alec has logged 28 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Education

Education

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tough Guise 2

Tough Guise 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
Read the review Edit this entry  
08
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille: The TikTok Musical

Ratatouille: The TikTok Musical

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry