Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hook

Hook

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Spy Next Door

The Spy Next Door

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Project X

Project X

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hereafter

Hereafter

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Noriko's Dinner Table

Noriko's Dinner Table

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry