💤 has logged 45 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
if....

if....

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snatch

Snatch

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mystic River

Mystic River

2003
×
Read the review Edit this entry  
02
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry