• The Tomb of Ligeia

    ★★★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★

  • The Masque of the Red Death

    ★★★½

  • Mothra vs. Godzilla

    ★★★

  • The Last Man on Earth

    ★★★★½

  • The Comedy of Terrors

    ★★

  • The Whip and the Body

    ★★★

  • The Haunted Palace

    ★★½

  • The Haunting

    ★★★★

  • Blood Feast

    ★★★

  • The Birds

    ★★★★

  • New Tale of Zatoichi

    ★★★

  • The Raven

    ★★

  • Carnival of Souls

    ★★★★

  • King Kong vs. Godzilla

    ★★★

  • Tales of Terror

    ★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★

  • Captain Clegg

    ★★★★

  • Cape Fear

    ★★★½

  • The Pit and the Pendulum

    ★★★½

  • The Ladies Man

    ★★★

  • The Curse of the Werewolf

    ★★★

  • Yojimbo

    ★★★★

  • Jigoku

    ★★★

  • The Brides of Dracula

    ★★★

  • House of Usher

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★½

  • A Bucket of Blood

    ★★★½

  • The Mummy

    ★★★½

  • North by Northwest

    ★★★½

  • Return of the Fly

    ★★½

  • House on Haunted Hill

    ★★★★

  • Macabre

    ★★½

  • The Fly

    ★★½

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • Man of a Thousand Faces

    ★★★½

  • I Was a Teenage Werewolf

    ★★

  • The Curse of Frankenstein

    ★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★

  • Night and Fog

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Godzilla Raids Again

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★½

  • House of Wax

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★½

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★★★

  • Abbott and Costello Meet Frankenstein

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Mummy's Curse

    ★★

  • The Mummy's Ghost

    ★★½

  • Frankenstein Meets the Wolf Man

    ★★★

  • The Mummy's Tomb

    ★★½

  • The Wolf Man

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★½

  • The Mummy's Hand

  • The Invisible Man Returns

    ★★½

  • Dracula's Daughter

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • King Kong

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★½

  • Dracula

    ★★★½

  • The Man Who Laughs

    ★★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★