Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Beats

Beats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mass of the Nazi Sex Wizard

Black Mass of the Nazi Sex Wizard

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Music Never Stopped

The Music Never Stopped

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
14
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Combat Shock

Combat Shock

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kid's Story

Kid's Story

2003
×
Edit this entry  
10
The Second Renaissance Part II

The Second Renaissance Part II

2003
×
Edit this entry  
10
The Second Renaissance Part I

The Second Renaissance Part I

2003
×
Edit this entry  
10
Final Flight of the Osiris

Final Flight of the Osiris

2003
×
Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Metal Veins

Black Metal Veins

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stuck on You!

Stuck on You!

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Otik

Little Otik

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dirty Mary Crazy Larry

Dirty Mary Crazy Larry

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Dolls

Dolls

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tromeo & Juliet

Tromeo & Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
Edit this entry  
23
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Don't

Don't

2007
×
Edit this entry  
15
South Park Vaccination Special

South Park Vaccination Special

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wire

The Wire

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Devil and Daniel Mouse

The Devil and Daniel Mouse

1978
×
★★
Edit this entry  
14
Saving Grace

Saving Grace

2000
×
★★½
Edit this entry  
14
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Femalien 2

Femalien 2

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry