• Black Christmas

    ★★★

  • The Cars That Ate Paris

    ★★½

  • Female Trouble

    ★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • Gone in 60 Seconds

    ★★★

  • Emmanuelle

    ★★★

  • Chinatown

    ½

  • Sweet Movie

    ½

  • Dirty Mary Crazy Larry

    ★★

  • Lovin' Molly

    ½

  • Watch Out, We're Mad

  • Italianamerican

  • The Exorcist

    ★★★★

  • My Name Is Nobody

  • Serpico

    ½

  • Don't Look Now

    ★★

  • Lady Snowblood

    ★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Robin Hood

  • Badlands

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★★

  • Belladonna of Sadness

    ★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★

  • Thriller: A Cruel Picture

    ★★★½

  • The Holy Mountain

    ★★½

  • Terrifying Girls' High School: Lynch Law Classroom

    ★★★

  • All the Way Boys

  • Deliverance

    ★★½

  • Fritz the Cat

  • Pink Flamingos

    ★★★★½

  • Straw Dogs

    ★★★½

  • Harold and Maude

    ½

  • A Clockwork Orange

    ★★★

  • Duel

    ★★½

  • Trinity Is Still My Name

  • Two-Lane Blacktop

    ★★★★

  • The Devils

    ★★★★½

  • A Lizard in a Woman's Skin

    ★★½

  • The Blood on Satan's Claw

    ½

  • Vanishing Point

    ★★★★★

  • The Aristocats

  • They Call Me Trinity

  • El Topo

  • Claire's Knee

    ★★★★½

  • Multiple Maniacs

    ★★★

  • The Bird with the Crystal Plumage

  • Captain Voyeur

  • Invocation of My Demon Brother

    ★½

  • Easy Rider

    ★★★★

  • Fando and Lis

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Theorem

    ½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • The Big Shave

  • The Trip to Squash Land

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

  • Seconds

    ½

  • Tokyo Drifter

    ★★★½

  • Piece Mandala/End War

  • A Charlie Brown Christmas

  • The 10th Victim

    ★★★½

  • Repulsion

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ½

  • It's Not Just You, Murray!

    ★★★

  • The Birds

  • What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

  • Lolita

    ★½

  • Mondo Cane

    ★★★★½

  • The Cage

  • The Innocents

    ★★★★★

  • Village of the Damned

    ★★