Otto has written 48 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Torque

    Torque

    ★★★★★

    Lovely need4speed inspired soundtrack.
    Every single second there's someone being macho onscreen or some girl being half naked.
    Crazy photography and amazing styling of both sets and characters.
    All the action scenes were cool and over the top.
    Lots of eye-catching music-video-style shots and editing.
    So much testosterone it's comical!
    I had a genuine good time watching this and I can't really understand the low average rating!

    Bonus points for a quote/joke from Fast And Furious and for Ice Cube…

  • River of Fundament

    River of Fundament

    ★★★★★

    Top 3 characters:
    - The the policewoman with metal prosthetic legs singing with a natural autotune on;
    - The guy beatboxing while masturbating in a room full of kids;
    - R-Kelly played by a guy who was actually arrested for homicide in 2020 (or maybe just an homonym, idc)

    How can something be so good looking and yet so disgusting at the same time?
    So confusing.
    So many different strong and extreme emotions all together on screen, at the same…

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

    I kept this movie stored in the watchlist for so many years because of the anxiety it was inducing me in just the first minutes.
    I've finally got to see it and DAMN what a ride. So fucking intense. So fucking good. Such an amazing crescendo! What a great ending!
    So glad I saw it! 10/10!

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    So damn good every damn time.

  • Seven Psychopaths

    Seven Psychopaths

    ★★★★★

    My new fave meta movie at the moment.
    I need to think about this statement a couple days before I can confirm it.
    Pretty good tho, biggest laughs I had in months and some sick b-movie styled practical effects and cool and dumb action scenes, beside at some super slow and unexpectedly sad yet smart and funny ones.
    Holy shit I loved this movie.
    Also I'm really high.

  • The Wolf House

    The Wolf House

    ★★★★★

    Ok this was incredible.
    The best stop motion movie movie I've ever seen.
    I've never ever seen anything like this.
    I couldn't even dream or immagine to watch something like this happening in front of my eyes.
    Absolutely outstanding.
    It took FIVE YEARS to complete!

    So fucking creepy and spooky.
    So fucking crazy and fucked up.
    So fucking creative and impressive.
    So fucking amazing.
    So fucking a damn 10/10!

    #6 position in my Fucked Up Shit Movie List
    #46 position in my ACTUALLY Fucked Up Shit (no fun allowed) Movie List

  • August Underground's Mordum

    August Underground's Mordum

    ★★★★★

    Comparing it to the very useless and fake-looking first episode, THIS WAS SOMETHING!
    The very basic plot was pretty much the same (including even the famous nu-metal gig and the tattoo-shop scene) and it felt like a good reboot!
    The acting, the special effects, the camerawork, the sets, the lighting, the pacing! Everything was superb! It felt real!
    Extremely disturbing and edgy, of course. Good to shock all your 14 year old classmates and become the biggest edgelord in school!…

  • The Chaser

    The Chaser

    ★★★★★

    Not that thrilling on a second watch, but I'm not going to change my original rating.

    I proposed it for a movie night with a bunch of friends and everyone loved it, of course!
    Finally, lol.

  • Slow Torture Puke Chamber

    Slow Torture Puke Chamber

    ★★★★★

    Freddy Got Fingered + Slow Torture Puke Chamber
    Best double feature for a movie night!
    All my friends are glad to be my friends.

  • Freddy Got Fingered

    Freddy Got Fingered

    ★★★★★

    Freddy Got Fingered + Slow Torture Puke Chamber
    Best double feature for a movie night!
    All my friends are glad to be my friends.

  • Antiporno

    Antiporno

    ★★★★★

    Great party movie! What a great suggestion I made.
    Everyone was shocked and noone wanted to talk to me after the showing. 😇

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★★

    Sad, thrilling, crushing.
    This movie has everything.
    Also: I cried in the very last 5 minutes.