Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Two for the Money

Two for the Money

2005
×
★★½
Edit this entry  
23
The Search for Sayyid Marzuq

The Search for Sayyid Marzuq

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Others

The Others

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
02
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Land of Dreams

Land of Dreams

1993
×
★★★★
Edit this entry  
31
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Yacoubian Building

The Yacoubian Building

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monster

Monster

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
The honer's Shame

The honer's Shame

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Street Player

The Street Player

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Sinners

The Sinners

1975
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry