Abdalla has logged 127 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Columbus

Columbus

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
01
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Caroline

Caroline

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Martin Scorsese's Quarantine Short Film

Martin Scorsese's Quarantine Short Film

2020
×
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dark Crimes

Dark Crimes

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Edit this entry