Matt has logged 53 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
L.A. Wars

L.A. Wars

1994
×
★★★
Edit this entry  
29
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★½
Edit this entry  
29
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Martial Law

Martial Law

1990
×
★★
Edit this entry  
26
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Total Excess: How Carolco Changed Hollywood

Total Excess: How Carolco Changed Hollywood

2020
×
Edit this entry  
19
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Edit this entry  
15
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
14
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Body of Evidence

Body of Evidence

1993
×
★★
Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
11
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Sudden Death

Sudden Death

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Z Channel: A Magnificent Obsession

Z Channel: A Magnificent Obsession

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
The Shepherd: Border Patrol

The Shepherd: Border Patrol

2008
×
★½
Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry