• The Queen's Gambit

  • Ammonite

    ★★

  • Pieces of a Woman

  • Summerland

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★

  • Mrs. America

    ★★★★★

  • The Glorias

    ★★★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★★

  • Ma

    ★★★

  • Parasite

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Vita & Virginia

    ★★★★½

  • Tell It to the Bees

    ★★★½

  • Greta

    ★★½

  • Feminists: What Were They Thinking?

  • Tully

  • Colette

    ★★★

  • Disobedience

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • The Shape of Water

  • Thelma

    ★★★½

  • Annabelle: Creation

  • The Feels

    ½

  • Get Out

  • Allied

  • Blue Jay

  • Jackie

  • Moonlight

  • Nocturnal Animals

  • Arrival

  • La La Land

  • Me Before You

  • First Girl I Loved

    ★★

  • The Danish Girl

  • Suffragette

  • Paper Towns

  • Carol

    ★★★★★

  • The Witch

  • Big Eyes

  • Suite Française

  • Annabelle

  • Gone Girl

  • Anatomy of a Love Seen

  • Maleficent

  • Her

  • Blue Is the Warmest Color

  • The Great Gatsby

  • The Conjuring

  • Reaching for the Moon

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Elena Undone

    ½

  • Shrek Forever After

  • The Lovely Bones

  • Cracks

  • Revolutionary Road

  • Juno

  • Shrek the Third

  • Pan's Labyrinth

  • The Devil Wears Prada

  • Corpse Bride

  • Charlie and the Chocolate Factory

  • Imagine Me & You

    ★★★

  • The Incredibles

  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement

  • The Notebook

  • Shrek 2

  • Mean Girls

  • The Hours

    ★★★★

  • The Princess Diaries

  • Spirited Away

  • The Piano Teacher