Andrew has logged 272 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prison

Prison

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Palmipedarium

Palmipedarium

2012
×
Edit this entry  
10
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
Read the review Edit this entry  
03
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
Edit this entry  
01
A Backbone Tale

A Backbone Tale

2004
×
Edit this entry  
01
Skhizein

Skhizein

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Asparagus

Asparagus

1979
×
Edit this entry  
01
The Restaurant of Many Orders

The Restaurant of Many Orders

1991
×
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whatever Works

Whatever Works

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Caché

Caché

2005
×
Read the review Edit this entry  
19
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
Read the review Edit this entry  
12
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
Read the review Edit this entry  
12
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
Read the review Edit this entry  
11
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Celebrity

Celebrity

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Cock and Bull Story

A Cock and Bull Story

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry