Andrew has logged 21 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Read the review Edit this entry  
20
Trick or Treaters

Trick or Treaters

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dutch Angle: Chas Gerretsen & Apocalypse Now

Dutch Angle: Chas Gerretsen & Apocalypse Now

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Border

Border

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Coneheads

Coneheads

1993
×
Read the review Edit this entry  
09
Battle in Heaven

Battle in Heaven

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Northern Soul

Northern Soul

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
Read the review Edit this entry