Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
My Sister's Keeper

My Sister's Keeper

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tear Along the Dotted Line

Tear Along the Dotted Line

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Monster

Monster

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
Read the review Edit this entry  
23
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ronnie Coleman: The King

Ronnie Coleman: The King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Monsieur Ibrahim

Monsieur Ibrahim

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry