AMC has logged 29 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Amélie

Amélie

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Split

Split

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Me, Myself & Irene

Me, Myself & Irene

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★
Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Beach

The Beach

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Storks

Storks

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry