melody has logged 279 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Beatles on the Rooftop

The Beatles on the Rooftop

1969
×
Edit this entry  
27
One Trick Pony

One Trick Pony

1980
×
Edit this entry  
26
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Velvet Underground: Psychiatrist's Convention, NYC, 1966

The Velvet Underground: Psychiatrist's Convention, NYC, 1966

1966
×
Edit this entry  
25
The Making of an Underground Film

The Making of an Underground Film

1965
×
Edit this entry  
25
Screen Test [ST270]: Lou Reed (Hershey)

Screen Test [ST270]: Lou Reed (Hershey)

1966
×
Edit this entry  
25
Screen Test: Lou Reed

Screen Test: Lou Reed

1966
×
Edit this entry  
23
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
22
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
16
Fences

Fences

2016
×
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Velvet Underground and Nico

The Velvet Underground and Nico

1966
×
Edit this entry  
22
Screen Test: Lou Reed (Coke)

Screen Test: Lou Reed (Coke)

1966
×
Edit this entry  
16
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
Edit this entry  
03
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
01
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Filmmakers of Our Time: John Cassavetes

Filmmakers of Our Time: John Cassavetes

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
22
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Edit this entry  
15
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
13
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry