melody has logged 34 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Two-Minute Warning

Two-Minute Warning

1976
×
Edit this entry  
24
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Marvin & Tige

Marvin & Tige

1985
×
Edit this entry  
22
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crime in the Streets

Crime in the Streets

1956
×
★★★½
Edit this entry  
12
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★★
Edit this entry  
12
Heroes

Heroes

1977
×
Edit this entry  
12
Whose Life Is It Anyway?

Whose Life Is It Anyway?

1981
×
Edit this entry  
12
Capone

Capone

1975
×
Edit this entry  
11
Saddle the Wind

Saddle the Wind

1958
×
Edit this entry  
11
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Flesh & Blood

Flesh & Blood

1979
×
Edit this entry  
11
Arena - John Cassavetes

Arena - John Cassavetes

1989
×
Edit this entry  
08
Martin Scorsese's Quarantine Short Film

Martin Scorsese's Quarantine Short Film

2020
×
Edit this entry  
08
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Incubus

The Incubus

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alexander The Great

Alexander The Great

1968
×
★★
Edit this entry  
02
Devil's Angels

Devil's Angels

1967
×
Edit this entry  
02
The Fury

The Fury

1978
×
Edit this entry  
01
Bandits in Rome

Bandits in Rome

1968
×
½
Edit this entry  
01
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Edit this entry