Johann has logged 75 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lemonade

Lemonade

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
From Hell

From Hell

2001
×
Read the review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Loving

Loving

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Number Our Days

Number Our Days

1976
×
Edit this entry  
14
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
First Contact

First Contact

1982
×
Edit this entry  
03
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Indignation

Indignation

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Endless

Endless

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Orange County

Orange County

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry