• Encanto

    Encanto

    ★★★

    The most impressive aspects of this are the visuals and the attention to detail in depicting aspects of Colombian culture. Still, Disney has been retelling the same moral for the past decade so nothing really hit the way I wanted it to. Maybe I’m just old and crotchety.  

    Also I remember not caring much for the music in Moana either and I think it’s because Lin Manuel’s particularly verbose lyrical style isn’t always a good match for pure musicals. Not…

  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

    Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

    ★★★★

    The phenomenon of Ted Bundy is an indictment of the white American dream—or delusion more like. This man was able to convince the judge in his own murder trial to visit his cell personally and have him moved to a bigger space. The same judge wished him well after sentencing him to death. If this isn’t evidence enough of Ted’s profound manipulatory abilities, nothing is.

    The contrast between who he appeared to be, who he longed to be, and who…

  • Encounter

    Encounter

    ★★½

    Uuuhhhh I meaaaaan…like at first yeah? But then…nnnnaaaaaaaah you know?

  • Swan Song

    Swan Song

    ★★★½

    Absolutely gorgeous from start to finish. Sure we’ve seen stuff like it on Black Mirror, but I was enthralled the whole way.

  • Inside Man

    Inside Man

    ★★★★

    I like the part when Willem Dafoe, Chiwetel Ejiofor, and Denzel Washington are all arguing about the subway.

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★★½

    I was first introduced to the works of Haruki Murakami after watching Chang-dong Lee’s Burning—which immediately became and still remains one of my favorite films ever. I picked up two of his collections and instantly saw how ripe his writing is for filmic interpretation. When this title began to float around social media I knew I had to get out and see it before the year ended. 

    Of course Burning was directed in Korean, and Murakami himself took inspiration from a…

  • Passing

    Passing

    ★★★½

    “And in a way, if you can, why wouldn’t you?”
    “Who’s to say I’m not?…we’re all of us passing for something or other.”

    I was very nervous about Passing. I was concerned that, especially in the hands of a white woman, it would be a sloppy attempt at representation politics. I’m happy to report that the film surpasses that.

    First of all I love a movie that sticks to its trappings. Ruth Negga really does look like a woman who could’ve…

  • Pig

    Pig

    ★★★★

    The antagonist in this movie is undone via precisely the same method as Anton Ego in Ratatouille

    That being said, what an unexpected narrative! I thought I was getting an offbeat criminal underworld thriller with a pig replacing the usual kidnapped daughter or child; instead it’s something much more sincere and surprisingly meaningful with a beautiful and tightly woven quilt of performances, Nicolas Cage’s being chief among them. Of course he’ll be ignored come awards season but this whole film just goes to show how simplicity really can win out.

  • Blade II

    Blade II

    ★★★½

    Immediately more stylish and signature than the first entry with much more Snipes in it, which is ideal! The character of Blade doesn’t really develop much at all in this movie, but that feels comic booky in its own way. It’s just another adventure and a damn entertaining one at that.

    BUT it does kill Donnie Yen off screen…which is really unforgivable.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★★

    The 1961 version quite simply did not slap this hard!

    I don’t care much for this musical as a musical. I think there are really heavy moments that lose all their impact because of how the score is paced. But the story is well told and magnificently realized in Spielberg’s hands. Everyone sounds beautiful, everyone looks great. I think in a world where Ansel Elgort was not an alleged sexual predator his chemistry with Zegler would be less off putting,…

  • Blade

    Blade

    ★★★

    Some mother fuckers DO ALWAYS BE tryna ice skate uphill. 

    Took me my entire life to finally see this, but if anything is clear to me it’s that Wesley Snipes is the reason the movie works and he’s really not in it as much as I’d like!!!

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    Yeah, they should’ve left this in the 90s.

    About three minutes into one of the most awkwardly paced opening sequences I’ve ever seen it was very clear that this movie wanted to fuck with me. After another 15 I realized Lana Wachowski specifically hates me and everyone else watching. I just don’t think I’ve ever seen a movie more furious with itself for existing and it wasn’t fun to watch at all. Even the action is largely over-edited and indistinct; a…