alice has logged 240 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Victoria

Victoria

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
An Audience with Adele

An Audience with Adele

2021
×
Edit this entry  
20
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
Read the review Edit this entry  
20
Declan McKenna: Live At Brixton Academy

Declan McKenna: Live At Brixton Academy

×
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Making of Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

The Making of Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shagbands

Shagbands

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Puparia

Puparia

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Where's the Money, Ronnie?

Where's the Money, Ronnie?

1996
×
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Story of Skinhead

The Story of Skinhead

2016
×
Edit this entry  
12
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Modern Times

Modern Times

1936
×
Edit this entry  
19
Help

Help

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Connect

Connect

2010
×
Edit this entry  
29
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
Edit this entry  
21
Post-It Love

Post-It Love

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry