Abhishek has logged 77 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★½
Edit this entry  
31
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
Edit this entry  
31
Europe '51

Europe '51

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Edit this entry  
30
F9

F9

2021
×
½
Edit this entry  
29
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
Macbeth

Macbeth

2015
×
Edit this entry  
28
Aloys

Aloys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★
Edit this entry  
27
Mimi

Mimi

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
Edit this entry  
25
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rain

Rain

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Poor Cow

Poor Cow

1967
×
★★★
Edit this entry  
24
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Our Time

Our Time

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
Edit this entry  
21
Nothing Personal

Nothing Personal

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Radiance

Radiance

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Haseen Dillruba

Haseen Dillruba

2021
×
★½
Edit this entry  
19
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★½
Edit this entry  
19
Vidheyan

Vidheyan

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lovers

The Lovers

1958
×
★★★
Edit this entry  
18
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
Edit this entry  
17
The Dry

The Dry

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Edit this entry  
16
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★
Edit this entry  
15
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Vérité

La Vérité

1960
×
★★★½
Edit this entry  
14
Christ Stopped at Eboli

Christ Stopped at Eboli

1979
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Roma

Roma

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Edit this entry  
10
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry