• The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

    Sublime and aggravating at the same time, Joel's modernized and subtle adaptation of literary classic about human greed, power, madness and morality champions its own absurdities, shapes this fascinating tale with some audacious choices and makes significant developments in narrative requisites. Actually "The Tragedy Of Macbeth" strips both the story and visuals down to its bare elements conveying the starkness in its environs, and minimalism in cinematic approach, but ultimately furnishes a visually distinctive, modest version of this Scottish play…

  • Pleasure

    Pleasure

    ★★★★

    Clearly an exceptional exercise in filmmaking- impressive, unblinking and raw, Ninja Thyberg's disquietingly un-erotic debut elucidates her intent from the first moment, doesn't shy away from exploring the rough, unpleasant aspects and sketches an important context highlighting the dreary truths through its narrative. "Pleasure" is sexually explicit for sure, but director's conscientious and honest sense provide a comprehensive and unsparing look at a industry majorly labelled by society, but quietly welcomed by many ones.

    Buoyed by Kappel's daring and highly…

  • Compartment No. 6

    Compartment No. 6

    ★★★★

    "Haista Vittu"

    In "Compartment No. 6", writer-director Juho has created something so magnetic that conveys an ageless feel in both story and atmosphere. Set in stark, lonely landscapes, this film seems like a concoction of a bracing love story and lively sense of humour that implements a hint of self-edification and sets the mood for an enthusiastic character study. Vibrant, honest and poignant, Juho's compellingly offbeat film ends on a subtle note that hits you where it's needed, and elicits a nostalgia for a kind of correspondence and love- that complete us.

    Seidi Haarla is fantastic!

  • Cure

    Cure

    ★★★★★

    The subtlety of Kurosawa's visual narrative in building a genuine sense of dread and melding with such mystery-thriller outlook immaculately captures the vulnerabilities and insecurities of modern politic life, it's like a conveyance of social criticism that needs to be addressed. Psychologically and atmospherically absorbing, auteur's feature debut "Cure" takes a hypnotic trip into depth of thin-skinned human psyche that unveils existing social crises and their complexities.

    As an expressive genre stylist, Kurosawa definitely pictures a compelling piece of horror…

  • Journey to the Shore

    Journey to the Shore

    ★★★½

    Although Kurosawa is mostly known for his inimitable contributions to J-Horror genre, the naturalness in his filmmaking furnishes some polished, fantasy dramas conveying intense emotions and "Journey To The Shore" is like the elegant link between the two kinds containing its usual metaphors. Self-consciously slow-paced, atmospheric and meditative, this film precisely embodies his obsession with grief, death and existential crisis, while addressing the notions of love, life, mortality and ultimately the meaning of nihility.

    There's no doubt that he's a…

  • Diary of a Mad Housewife

    Diary of a Mad Housewife

    ★★★★

    Released during the political rise of feminist intellectualism, Frank Perry's timely drama "Diary Of A Mad Housewife", characterized by razor-sharp perceptions and sarky dialogues, reflects a riveting, deconstructive study of heartless marriage existing in contemporary society that thoroughly outlines domestic strifes, and women's social existence in a hidebound world. Actually Perry's style might be inordinately provocative and absurd, but the sly way he employs it to evoke a new, evolved sense of being illustrating a lot about the culture, way…

  • When a Woman Ascends the Stairs

    When a Woman Ascends the Stairs

    ★★★★★

    "It had been a bleak ordeal, like a harsh winter. But the trees that line the streets can sprout new buds, no matter how cold the wind. I too must be just as strong as the winds that gust around me."

    Exquisitely shot in monochrome and sublimely scored, "When A Woman Ascends The Stairs" proclaims Naruse at peak of perfection, is unparalleled in expertise for portraying themes about women, societal orthodoxies. In this perceptive and bleak feminist melodrama, it's an…

  • The Travelling Players

    The Travelling Players

    ★★★★½

    Entwining country's troubled past, mythos and political conflict through its narrative, Angelopoulos' historical drama "The Travelling Players" renders itself as a surrealistic documentation of the tribulation of a nation, while examining the mishmash of Greek politics, its manipulation on the harrowing civil war through the lens of radicalism, and in return, invokes the necessity of autonomy.

    Angelopoulos is like a personification of that exemplary language of cinema, the way he unravels the horrific consequences of oppression and generally the human…

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★★

    FN- 743/2K21

    Nuanced, unapologetic, sensual and deeply efficacious, Gyllenhaal's impressive directorial debut "The Lost Daughter" is an introspective, haunting study about mothership, one's choices, the dynamics of relations and principally about the inner workings of women. Thematically profound and far-reaching, it seems like whether the storytelling or direction, film oozes director's boldness and conviction through its occurences, while establishing a striking bond between her characters and this thoughtful story.

    Atmospheric, and filled with inventive stylizations and ideas, the fascinating way…

  • Mass

    Mass

    ★★★★

    Led by four fantabulous, multi-layered performances and tightly knit screenplay, "Mass" offers a raw, miraculous examination of anguish, forbearance and acceptance that's very apt, elicits a sense of catharsis but simultaneously desists from being highly theatric and claustrophobic. Exacting, challenging and puissant, Kranz's feature debut serves as a genuine example of conscientious direction, minimalist camerawork, razor-sharp writing and editing choices that encapsulate the essence of human nature and its vulnerabilities through the faces of its actors.

    From the emergence of…

  • Red Rocket

    Red Rocket

    ★★★★

    It is now perceptible enough that Baker has a genuine sense for these outvoted, flawed coteries that demand a filmic existence, and once again he purveys it without belittling them, actually in a way which is quite an observational and sympathetic portrait of cliquish community. Dipped in realism, Baker's latest "Red Rocket" about a former porn star fluently derives a slice of Americana that represents both comedy and tragedy in their way of life, while delivering an upfront study of…

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★½

    The best part of "Don't Look Up" is it remains unswervingly honest to McKay's trademark style. Yeah it's too much at times, and also absolutely risible but with this cosmic cast, caustic preface and rapier-like wit, McKay's film delivers an effective satire that yells at the mare's nest we are living in.

    Actually "Don't Look Up" doesn't try to keep its aim at any certain thing, so it swings the bat at everyone without being something very momentous, systemic commentary,…