Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Thalaivi

Thalaivi

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Kasada Tabara

Kasada Tabara

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
#Home

#Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Navarasa

Navarasa

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mute Witness

Mute Witness

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kuruthi

Kuruthi

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Medium

The Medium

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
10 on Ten

10 on Ten

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Netrikann

Netrikann

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Shirin

Shirin

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
Ten

Ten

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Five Dedicated to Ozu

Five Dedicated to Ozu

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
ABC Africa

ABC Africa

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
Roads of Kiarostami

Roads of Kiarostami

2006
×
★★★
Edit this entry  
01
Solution No. 1

Solution No. 1

1978
×
★★★½
Edit this entry  
01
Take Me Home

Take Me Home

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
The Chorus

The Chorus

1982
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Breaktime

The Breaktime

1972
×
★★★
Edit this entry  
01
The Bread and Alley

The Bread and Alley

1970
×
★★★★
Edit this entry  
31
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Edit this entry  
28
So Can I

So Can I

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toothache

Toothache

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Orderly or Disorderly

Orderly or Disorderly

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tribute to the Teachers

Tribute to the Teachers

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry