Abhinandhan has logged 206 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Virus

Virus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
War

War

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Edit this entry  
25
Sivappu Manjal Pachai

Sivappu Manjal Pachai

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thambi

Thambi

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bigil

Bigil

2019
×
★½
Edit this entry  
11
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Wet Season

Wet Season

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Enai Noki Paayum Thota

Enai Noki Paayum Thota

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★½
Edit this entry  
01
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Cat Mansion

Black Cat Mansion

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kaithi

Kaithi

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Oththa Seruppu Size 7

Oththa Seruppu Size 7

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Scarecrow

The Scarecrow

2019
×
Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Nerkonda Paarvai

Nerkonda Paarvai

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Comali

Comali

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Asuran

Asuran

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ma

Ma

2019
×
★½
Edit this entry  
17
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★
Edit this entry