• Shadows

    ★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Good Morning

    ★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • Two Men and a Wardrobe

    ★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★½

  • Throne of Blood

    ★★★★

  • The Red Balloon

    ★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • La Strada

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • Stalag 17

    ★★★★

  • The Wages of Fear

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★★½

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★½

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Dumbo

    ★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★½

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★

  • Triumph of the Will

  • It Happened One Night

    ★★½

  • The Grasshopper and the Ants

    ★★★½

  • Duck Soup

    ★★★½

  • Zero for Conduct

    ★★★★

  • M

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • Steamboat Willie

    ★★★

  • The Cameraman

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

  • A Trip to the Moon