Adam has logged 304 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Resurrection

Resurrection

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tiger Claws

Tiger Claws

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
Finch

Finch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
12
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cat

The Cat

1992
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Biology

Bad Biology

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Laughing Dead

The Laughing Dead

1989
×
★★
Edit this entry  
27
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ticks

Ticks

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
Stalker

Stalker

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hard Target 2

Hard Target 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
MutantLand

MutantLand

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Eagle Has Landed

The Eagle Has Landed

1976
×
★★★
Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
T0-B1

T0-B1

2021
×
★★
Edit this entry  
06
Strange Colours

Strange Colours

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Nekrotronic

Nekrotronic

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry