Adem has logged 258 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Goon: Last of the Enforcers

Goon: Last of the Enforcers

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
Edit this entry  
25
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Looking for Richard

Looking for Richard

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Pavement

The Pavement

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon

The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon

2008
×
Edit this entry  
18
Richard III

Richard III

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
One Last Dive

One Last Dive

2013
×
Edit this entry  
08
Enough

Enough

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Vicious

Vicious

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Apricot

Apricot

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Spider

Spider

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Edit this entry  
05
The Ballad of Crowfoot

The Ballad of Crowfoot

1968
×
Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
86'd

86'd

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blinky™

Blinky™

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rejected

Rejected

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Swell

Black Swell

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Pink Grapefruit

Pink Grapefruit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bounce

Bounce

×
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twelfth Night

Twelfth Night

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry