Adhitya has logged 111 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Sweet Home

Sweet Home

×
★★★½
Edit this entry  
30
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Wind

The Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
He Never Died

He Never Died

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Canvas

Canvas

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Edit this entry  
11
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Looks That Kill

Looks That Kill

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★½
Edit this entry  
04
Come Play

Come Play

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Don't Listen

Don't Listen

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Invasion

The Invasion

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Cleansing Hour

The Cleansing Hour

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
11
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Extinction

Extinction

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Orbiter 9

Orbiter 9

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Bar

The Bar

2017
×
★★★
Edit this entry