Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Way of Ozu

Way of Ozu

2016
×
Edit this entry  
23
Auteur in Space

Auteur in Space

2015
×
Edit this entry  
23
Malick: Fire & Water

Malick: Fire & Water

2013
×
Edit this entry  
23
Linklater: On Cinema and Time

Linklater: On Cinema and Time

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wes Anderson: Centered

Wes Anderson: Centered

2014
×
Edit this entry  
22
Sounds of Aronofsky

Sounds of Aronofsky

2012
×
Edit this entry  
22
Mirrors of Bergman

Mirrors of Bergman

2015
×
Edit this entry  
22
Elemental

Elemental

2015
×
Edit this entry  
22
Tarantino: From Below

Tarantino: From Below

2012
×
Edit this entry  
22
Eyes of Hitchcock

Eyes of Hitchcock

2014
×
Edit this entry  
22
Wes Anderson: From Above

Wes Anderson: From Above

2012
×
Edit this entry  
22
Ozu: Passageways

Ozu: Passageways

2012
×
Edit this entry  
22
Kubrick: One-Point Perspective

Kubrick: One-Point Perspective

2012
×
Edit this entry  
22
Hands of Bresson

Hands of Bresson

2014
×
Edit this entry  
22
What Is Neorealism?

What Is Neorealism?

2013
×
Edit this entry  
21
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★
Edit this entry  
19
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gozu

Gozu

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Edit this entry  
11
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grustle

Grustle

2022
×
Edit this entry  
08
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Edit this entry  
05
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sky-Colored Seed

The Sky-Colored Seed

1992
×
Edit this entry  
04
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry