Patrick has logged 32 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Poetry

Poetry

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Take Me Out

Take Me Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Primer

Primer

2004
×
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry