Adrian has logged 43 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Senna

Senna

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Clockers

Clockers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rush

Rush

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry