adrycoolwit has logged 90 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
30
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
16
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Notorious

Notorious

1946
×
★★★
Edit this entry  
09
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
06
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
Action Jackson

Action Jackson

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★
Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★
Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Class Act

Class Act

1992
×
★★½
Edit this entry  
18
Dear God

Dear God

1996
×
★★½
Edit this entry  
18
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Unhinged

Unhinged

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Edit this entry