Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
Read the review Edit this entry  
11
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Fly

The Fly

1986
×
Read the review Edit this entry  
24
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
Edit this entry  
07
American Beauty

American Beauty

1999
×
Read the review Edit this entry  
07
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Prom

The Prom

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stella's Last Weekend

Stella's Last Weekend

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spaceship Earth

Spaceship Earth

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Grass Is Greener

Grass Is Greener

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The One I Love

The One I Love

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Bees Make Honey

Bees Make Honey

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry