billie has logged 192 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jane Eyre

Jane Eyre

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
17
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kingdom of Silence

Kingdom of Silence

2020
×
Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Supernova

Supernova

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ongka's Big Moka

Ongka's Big Moka

1974
×
Edit this entry  
29
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Ammonite

Ammonite

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Given

Given

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
Edit this entry  
21
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
Edit this entry  
20
The General

The General

1926
×
Edit this entry  
20
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Flower

Flower

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Man on a Ledge

Man on a Ledge

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★
Edit this entry  
14
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lover

The Lover

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
October Sky

October Sky

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry