oppie has logged 39 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
EXO Planet #4 The EℓyXiOn In Seoul

EXO Planet #4 The EℓyXiOn In Seoul

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Unforgettable

Unforgettable

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry