• Hadeed

  • El ott

    ★★½

  • Interstellar

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★★

  • John Wick

    ½

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Al Nabatshi

  • The Island 2

  • Corn Island

    ★★★

  • The Theory of Everything

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Gawazat Meeri

  • World War III

    ★★★★

  • Made in Egypt

  • The Blue Elephant

    ★★★

  • La Grande Safae

  • The Aftermath of the Inauguration of the Public Toilet at Kilometer 375

  • Two Days, One Night

    ★★★½

  • جيران السعد

  • Wahed Sa'idy

  • Family Secrets

  • Excuse my French

  • The Waitress

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★½

  • Factory Girl

    ★★★

  • Rags & Tatters

    ★★★

  • The Winter of Discontent

  • My Dog Is My Guide

  • Lion Heart

  • Tom W Jemmy

  • Nebraska

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Like Father, Like Son

    ★★★

  • Tattah

  • Over My Dead Body

  • Cairo from 5 to 7

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Ms. Mammy

  • February 30th

  • Abdu Mouta

  • Coming Forth by Day

    ★★★★½

  • An Hour and a Half

    ★★★★

  • The Master

    ★★★★

  • Mr And Mrs Oweis

  • Papa

  • El Almany

  • Game Over

  • Aziz's Dream

  • The Player

  • It's Fine

  • The Hunt

    ★★★★

  • After the Battle

  • The Deal

  • Paradise: Love

    ★★

  • Julie's Pants

  • Good luck

  • Tita Rahiba

  • Reklam

  • The Cousins

    ★★½

  • Omar & Salma 3

  • Amn Dawlat

  • X-Large

  • This Is Not a Film

    ★★★★

  • 18 Days

  • Shame

    ★★★★½

  • Bibo and Beshir

    ★★★½

  • Tek Tek Bom

  • El Fil Fel Mandil

  • Sami Oxide Al Carbon

  • Sarkhet Namla

  • Elena

    ★★★½