reed has logged 41 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Coffy

Coffy

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★½
Edit this entry  
24
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Couch

Couch

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shine

Shine

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Waco: The Rules of Engagement

Waco: The Rules of Engagement

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Slow West

Slow West

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harriet

Harriet

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Furies

The Furies

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
True Grit

True Grit

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
First Man

First Man

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
M

M

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry