• Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Coco

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Get Out

    ★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Julieta

    ★★★½

  • Sausage Party

    ★½

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • American Ultra

    ★★★

  • The Boy and the Beast

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • The Wolverine

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • 21 Jump Street

    ★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★½

  • The Raid

    ★★★★½

  • X-Men: First Class

    ★★★

  • Drive

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★

  • Super

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Kick-Ass

    ★★★½

  • Avatar

    ★★★

  • Zombieland

    ★★½

  • Up in the Air

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Up

    ★★★★½

  • Watchmen

    ★★★½

  • Yes Man

  • Gran Torino

    ★★★

  • The Hurt Locker

    ★★★★

  • Tropic Thunder

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • 21

    ★½

  • In Bruges

    ★★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★

  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

  • Persepolis

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Spider-Man 3

    ★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • Casino Royale

    ★★★★

  • The Prestige

    ★★★½

  • A Scanner Darkly

    ★★★★½