• Enola Holmes

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★½

  • The Old Guard

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★★★

  • Sonic the Hedgehog

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Countdown

    ★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★½

  • Anna

    ★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Dark Phoenix

    ½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Little Joe

  • Us

    ★★★★

  • Extra Ordinary

    ★★★★

  • Overlord

    ★★★½

  • Aniara

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Mute

    ★★½

  • Game Night

    ★★★

  • Searching

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Her

    ★★

  • Now You See Me

    ★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • Drive

    ★★★

  • Surrogates

    ★★★

  • The Good, The Bad, The Weird

    ★★★★½

  • The Fall

    ★★★★

  • Silent Hill

    ★★

  • Brick

    ★★★½

  • House of Flying Daggers

    ★★★

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★½

  • Run Lola Run

    ★★★★★

  • Wishmaster

    ★★½

  • Cube

    ★★★

  • Scream

    ★★★★

  • Whisper of the Heart

    ★★★★

  • Ocean Waves

    ★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★

  • They Live

    ★★★

  • Carrie

    ★★★½

  • The Exorcist

    ★★★½

  • The Heroine

    ★★