AJ has logged 107 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The File on Thelma Jordon

The File on Thelma Jordon

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gambling Lady

Gambling Lady

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spook Sport

Spook Sport

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Miracle Woman

The Miracle Woman

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady of Burlesque

Lady of Burlesque

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Forbidden

Forbidden

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of the Long Shadows

House of the Long Shadows

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain Clegg

Captain Clegg

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Night Walker

The Night Walker

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pale Blood

Pale Blood

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Porky's

Porky's

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Ursa Minor Blue

Ursa Minor Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Perfect Strangers

Perfect Strangers

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annie Oakley

Annie Oakley

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All I Desire

All I Desire

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Mrs. Carrolls

The Two Mrs. Carrolls

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Executive Suite

Executive Suite

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Violent Men

The Violent Men

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phantasm: Ravager

Phantasm: Ravager

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Hot Riding Hood

Red Hot Riding Hood

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Furies

The Furies

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Survival Quest

Survival Quest

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry