aklingus has logged 150 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scrap Happy Daffy

Scrap Happy Daffy

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Claudine

Claudine

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry