amanda has logged 57 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
After

After

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The New Romantic

The New Romantic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Holes

Holes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Another Cinderella Story

Another Cinderella Story

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rent: Filmed Live on Broadway

Rent: Filmed Live on Broadway

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rent

Rent

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry