alaina has logged 66 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
Edit this entry  
15
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
After

After

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★½
Edit this entry  
16
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry