Alan has logged 76 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Emma

Emma

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Contagion

Contagion

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meantime

Meantime

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thirst

Thirst

1949
×
Read the review Edit this entry  
25
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Out of Shadows

Out of Shadows

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Scarlet Letter

The Scarlet Letter

1973
×
Read the review Edit this entry  
22
Martyrs

Martyrs

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jour de Fête

Jour de Fête

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick

The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sign of the Lion

Sign of the Lion

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Blue

The Big Blue

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Mimic

Mimic

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★
Read the review Edit this entry