alan has logged 227 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Chef

Chef

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★
Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mulan

Mulan

2020
×
Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★½
Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry