Sort by

Alan has logged 65 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
80.000 Schnitzel

80.000 Schnitzel

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
French Tech

French Tech

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Not Me: A Journey with Not Vital

Not Me: A Journey with Not Vital

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Charter

Charter

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
New Order

New Order

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ulysse & Mona

Ulysse & Mona

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Preparations to be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Limbo

Limbo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beyto

Beyto

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sami, Joe und ich

Sami, Joe und ich

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spagat

Spagat

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Oeconomia

Oeconomia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wildland

Wildland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Jacinta

Jacinta

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shorta

Shorta

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
One of These Days

One of These Days

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gagarine

Gagarine

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moving On

Moving On

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mirage

Mirage

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Slalom

Slalom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mayor

Mayor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Earth Is Blue as an Orange

The Earth Is Blue as an Orange

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brigitte

Brigitte

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mickey's Trailer

Mickey's Trailer

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In Search of a Flat Earth

In Search of a Flat Earth

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Schweinerei

Schweinerei

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Comrade Anna

Comrade Anna

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Invisible Movement

Invisible Movement

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Bruja

Bruja

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Flohplage

Flohplage

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Trio

Trio

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Life Is One of the Simplest

Life Is One of the Simplest

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Half & Half

Half & Half

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Tetka Lili

Tetka Lili

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Children of Our Time

Children of Our Time

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
The Film about the Propellerman

The Film about the Propellerman

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
The Edge

The Edge

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cru

Cru

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
All Cats Are Grey in the Dark

All Cats Are Grey in the Dark

2019
×
★★★½
Edit this entry