Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Schoolgirls

Schoolgirls

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
High Heels

High Heels

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry