Alberto has logged 438 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Christmas Holidays

Christmas Holidays

1983
×
★½
Edit this entry  
31
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
30
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Woman

The Woman

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Offspring

Offspring

2009
×
★★
Edit this entry  
26
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heimat

Heimat

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★½
Edit this entry  
18
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★½
Edit this entry  
17
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★½
Edit this entry  
10
Time

Time

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★½
Edit this entry  
08
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Noriko's Dinner Table

Noriko's Dinner Table

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tolo Tolo

Tolo Tolo

2020
×
½
Edit this entry  
06
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★½
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Django

Django

1966
×
★★★
Edit this entry  
02
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★
Edit this entry  
01
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
30
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
Ken Park

Ken Park

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
28
One Way or Another

One Way or Another

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★
Edit this entry  
26
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry