• The Fog

    The Fog

    ★★★

    A lesser Carpenter, but a Carpenter nonetheless. Plays like a drawn out X-Files or Buffy episode minus the personality. That atmosphere and feel is still there, though. I feel like I missed the boat not watching this in high school.

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★

    Finally cracked open my Before Trilogy Criterion boxset. If there's one thing I know about Richard Linklater's films it's that they are the best example of a blown-up and exaggerated real life situation that somehow feels more human than anything you can experience in your own life. Fiction so perfectly disguised as "yeah... maybe".

    A nice comforting movie, drastically hazardous to single people. Watch at your own risk.

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    There are some shortcomings (like if you ask me Chalamet is fine but he's not really doing the movie any favours), but I would have to work and strain to find real fault with this movie in my mind. In the same way that Jackson's Lord of the Rings films contextualized and manifested those books into my mind in a way that i could digest them, this film takes a book... i kind of disliked a bunch... and turned it…

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    It's just kinda perfect. Nothing more.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★½

    Some of my favourite camera tricks and visual freakery i've seen in a good while. Hard Carpenter vibes coming off of this thing. It rips so hard. I am for real already trying to watch this thing again and i'm not even done watching it the first time.

  • Housebound

    Housebound

    ★★★★

    A slow and rather uninteresting start eventually gives way to a really ripping good funny and frightening horror comedy that pays off as well as it can. I'm not sure all of it is as well thought as out as it could have been, but it's entertaining enough moment to moment to make sure you don't care.

  • Starship Troopers

    Starship Troopers

    ★★★★½

    I just needed a movie for the evening and even only half paying attention didn't stop me from getting more out of this movie than last time.

  • The Blood on Satan's Claw

    The Blood on Satan's Claw

    ★★★

    Great setting and score, admittedly, it gets points for being a true folk horror piece, an aesthetic I'm into these days and is an early entry in my exploration of the genre. The framing and execution though is highly unfocused and weird. I feel like this movie changes in more than a few ways as it ages.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    The more I watch the more I'm glad I keep watching it. It's totally one of those movies that has fun stuff hidden deep inside for you find, but a lot of it is so well hidden it doesn't look like it's hiding anything. This is just a damn damn good movie. DAMN good.

  • Heat

    Heat

    ★★★★½

    Every person, every minute of this movie is absolutely crushing it. I can never hope to do as good a job at anything as everyone involved in this pulled this off.

  • The Hangover Part III

    The Hangover Part III

    I know what you're thinking, why bother watching the third? Well, I was thinking about how much I hated Joker, and got a little drunk, and i guess i got fired up.

    Too bad this movie isn't even worth hating. It's not even bad enough to get angry about. It's just a silent fart on a windy day that doesn't even stink and is about half as funny.

    This movie is nothing and Todd Phillips is a hack. I would say he can redeem himself by admitting these movies were just a money making scheme but at this point it seems like he's all in.

  • Joker

    Joker

    ★½

    "You can't just have your characters announce how they feel! That makes me feel angry!"
    - The Robot Devil

    That quote ran through my head on far too many occasions during this movie. Forget trying to dig anything out of this non-committal mess, I can't even get through this movie as the sequence of images and sounds coming out of my TV that it is without crashing into reminders that this is a "hard drama" surrounded by artifice designed with…