Alend_Films has logged 74 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Christine

Christine

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Baywatch

Baywatch

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry